DM i Fagene er oplagt vikarmateriale

1. Det er nemt at deltage på egen hånd!
Eleverne ser en introduktionsvideo på vores hjemmeside, og herefter løses opgaverne på vores online platform. Det kræver ikke forberedelse, og derfor er DM i Fagene oplagt vikarmateriale.Eleverne finder opgaverne på www.dmifagene.dk ved at klikke på “DELTAG HER”. Vi anbefaler, at eleverne bruger computere, men tablets kan også bruges. I skal afsætte 90 min. til at deltage.

2. Planlæg elevernes deltagelse og få personlig support.Vi tilbyder, at I kan booke en tid i vores kalender, hvor vi sidder klar ved telefonen til at hjælpe jer, hvis I har spørgsmål undervejs. I skal afsætte 90 min. til at deltage.3. Alle opgaver er virkelighedsnære og kreativeVi samarbejder hvert år med spænende virksomheder, der sammen med os laver virkelighedsnære og kreative opgaver, der hjælper med at svare på elevernes velkendte spørgsmål om, hvad man skal bruge det, man lærer i skolen til. Husk, at eleverne kan deltage i ALLE fagene.

Vi glæder os til at se jeres elevers besvarelser

Den indledende runde er i gang helt indtil den 2. december!

Deltag her

Er du og dine elever i tvivl om,
hvad DM i Fagene er?

– Se videoen ovenfor


Den indledende runde er i gang!

Så ruller vi igen!

Opgaverne er offentliggjort og konkurrencen er i gang.

Igen i år er det muligt at deltage både individuelt og i hold – og alle elever kan deltage én gang i alle discipliner! Det vil altså sige 6 gange i alt 😊

De individuelle fag er Dansk, Engelsk, Fysik/Kemi og Matematik.

Derudover er der to holdkonkurrencer. Her kan 4-6 deltagere dyste sammen om at løse problemstillinger, som NorthSide og Novozymes står overfor.

I DM i Fagene vægtes kreative løsninger og en innovativ tankegang lige så højt som det faglige indhold.


Rigsarkivet fik besøg af Danmarksmestre i Historie

Rigsarkivet har haft fint besøg

De sidste par uger har både dette års vinder i historie, Liva, samt sidste års vinder, Cathrine, nemlig været på besøg.

De fik begge en rundvisning i arkiverne samt et spændende indblik i, hvordan Danmarks historie opbevares og formidles. Under Cathrines besøg blev der eksempelvis filmet til Forsvundne Arvinger.

Endnu engang tillykke til de to seje vindere af DM i Historie!


Årets statusrapport 2022/2023

Er du interesseret i at læse, hvordan DM i Fagene har udviklet sig gennem årene? I årets statusrapport kan du blandt andet læse, hvordan årets deltagere fordeler sig i landet, hvor mange der har deltaget i de forskellige fag, og hvad de syntes om årets opgaver.

Årets statusrapport

Læs mere om projektets udvikling i vores statusrapport.

Statusrapport

Opgaverne er offentliggjort

Hvilke overvejelser ligger der bag indretningen af et supermarked? Og hvorfor tilsætter man enzymer til brød i bageindustrien?

Det er et par af de virkelighedsnære problemstillinger, som eleverne stilles overfor i DM i Fagene.

Årets opgaver fra den indledende runde og finalen er netop offentliggjort. Opgaverne har en varighed på henholdsvis 45 minutter og 120 minutter, og alle opgaverne kan bruges uafhængig af hinanden. Du finder opgaver i Dansk, Matematik, Engelsk, Tysk, Historie, Fysik/kemi og Biologi samt to holdopgaver; en tværfaglig og en naturvidenskabelig.

Brug opgaverne i din undervisning og vær med, når næste runde skydes i gang d. 29. august!


Danmarksmestrene i skolens fag 2022 er:

Danmarksmestrene i skolens fag er:

I dag har vi kåret Danmarksmestrene i dansk, engelsk, tysk, matematik, historie, biologi, fysik/kemi samt den tværfaglige og den naturvidenskabelige holdkonkurrence. Det skete efter en spændende finale, som blev afviklet tirsdag-onsdag, hvor 600 af de skarpeste elever dystede i deres yndlingsfag til en stor digital festdag.

Den 31. august blev de indledende runder i DM i Fagene skudt i gang. Her deltog mere end 5.000 elever fra hele landet. Tilbage stod 600 finalister, som tirsdag-onsdag deltog i DM i Fagenes landsmesterskab. Her skulle de løse caseopgaver stillet af rigtige virksomheder. Efter finalen stod årets dommerpanel overfor en svær opgave – vinderne skulle findes. Dommerne voterede længe for at finde frem til de rigtige vindere:

Tværfagligt hold
1. Trunte tøserne, Forberedelsesskolen, Karoline Solberg, Thea Marie, Filippa Krogh, Astrid Helgren (Victor Villemose Laxlov og Frida Gjedsted agerede stand-ins i finalen pga. sygdom)
2. De katolske jøder, Skals Efterskole, Amalie Lundholt, Otto Dyrholm Kirkegaard, Daniel Vestergaard, Mads Witte og Alberte Salkvist Ganderup
3. Eren Yeager, Kulsbjerg Skole, Stensved, Gustav Frydendal, William Larsen, Johannes Pedersen, Nanna Kirsted og Matias Lassen

Naturvidenskabeligt hold
1. Mayas 5 rollinger, Fourfeldtskolen Bohr, Karoline Andersen, Dicte Stephansen, Dickte Schmidt, Laura Aasted, Cecilie Vindstrup
2. Team Soviet, Hjørring Private Realskole, Christoffer Arenholt, Mads Rasmussen, Jacob Ehlers, Laszlo Pal Szephalmi
3. Team Snack Attack, Tandslet Friskole, Mikkel Jessen, Sebastian Hansen, Magnus Andersen, Christoffer Knudsen, Lukas Rasmussen, Anne Lene Petersen

Engelsk
1. Annabell Ibsen, Klostermarksskolen
2. Victoria Gadgaard, Fredericia Realskole
3. Emilie Brøndum, Skals Efterskole

Tysk
1. Anna Dyregaard, N. Zahles Seminarieskole
2. Mia Bak Thorleifsson, Risskov Skole
3. Hector Viggo Svensson, Deutsche Schule Sonderburg

Dansk
1. Victoria, Rygaards Skole
2. Sofia Marie Ibsen, Klostermarksskolen
3. Emilie Hansson, Aarhus International School S/I

Matematik
1. Mathias Boye, Tibberupskolen
2. Aksel Jensen, Læringshuset
3. Esben Elkjær, Balleskolen

Biologi
1. Sophie Rehfeld Moshøj, Rygaards Skole
2. Frederikke Lyngsø, Mårslet Skole
3. Alexandra Maria Cotiga, Bagsværd Gymnasiums Grundskole

Historie
1. Liva Alfrida Holm Jensen, Paradisbakkeskolen
2. Ida Harild-Ankersen, Ådalens Skole
3. Anne Scavenius Andersen, Deutsche Schule Sonderburg

Fysik/kemi
1. Karoline Holgersen, Stenløse Privatskole
2. Thomas Faber-Espensen, Gl Hasseris Skole
3. Cecilie Broman, Allerød Privatskole

Billeder af vinderne:

Stemningsbilleder fra Landsmesterskaberne 2022


Pressemeddelelse

Danmarksmestrene skal findes i skolen

DM i Fagene er det årlige Danmarksmesterskab for alle elever i 7.-9. klasse. Landsmesterskaberne i DM i Fagene står nu for døren, og det er nu tid til kulminationen på efterårets indledende runder. Mere end 6.000 elever fra hele landet har deltaget i de indledende runder, finalisterne er offentliggjort, og vi er nu klar til et brag af en finale: DM i Fagenes landsmesterskaber d. 1. og 2. februar.

DM i Fagene har til formål at hylde fagligheden og bidrage til en mere spændende og motiverende skoledag for alle elever i Danmark. Dette gøres ved at udvikle casebaserede opgaver, som baserer sig på virksomheders virkelige udfordringer. Når de 600 finalister dyster om at blive Danmarksmestre handler det derfor om, hvem der bedst formår at bruge deres faglighed til at løse de udfordringer, som virksomheder står overfor. Årets casevirksomheder spænder bredt og tæller bl.a. Salling Group, Rigsarkivet og Novozymes.

Danmarksmestrene i fagene fortjener hyldest

Mens håndboldspillerne knokler på banen, får finalisterne i DM i Fagene sved på panden af at gøre sig umage og sætte deres kompetencer i spil på en meget virkelighedsnær måde. Fagligheden er i fokus, når elevernes kreative evner udfolder sig i de fag, de er dygtigst i. Hos DM i Fagene mener vi, at det er fremragende at engagere sig i et fag, og at man aldrig skal være bange for at kaste sig ud i udfordringer og problemstillinger, som er relateret til ens interesseområder. Og selvfølgelig skal man hyldes, når man gør det godt. Med pokal og klapsalver – præcis ligesom håndboldspillerne.

Virkelighedsnær undervisning

Elever skal møde en skole, der er til at forstå, og som kan sættes i perspektiv til den virkelighed, de begår sig i. Det virkelighedsnære gør skolen meningsfuld og derved spændende. Alle opgaver i DM i Fagene er udviklet i samarbejde med virksomheder med afsæt i deres konkrete udfordringer. Netop derfor kan DM i Fagene være med til at besvare det velkendte spørgsmål fra eleverne: Hvad skal jeg bruge det til? Dét skaber engagement og motivation. Hos DM i Fagene kalder vi det for faglighed forankret i virkeligheden.

Alle er inviteret med

Til landsmesterskaberne skal de 600 finalister dyste online i hele 9 forskellige discipliner, og de kan se frem til to faglige festdage. Og de får selskab af deres klassekammerater, som også er inviteret til at se med for at bakke deres deltagende venner op i konkurrencerne. På streamen møder eleverne repræsentanter fra casevirksomhederne, der vil stille dem spændende opgaver, ligesom der vil være interviews med tidligere vindere og dommere.  DM i Fagene afvikles i år online grundet COVID-19. Alle inviteres til at se med d. 1. og 2. februar på https://dmifagene.dk/LIVE/ hvor vi byder på to spændende og indholdsrige dage, der fejrer engagement og faglighed forankret i virkeligheden. D. 4. februar sender vi præmieoverrækkelse kl. 13.00-14.00, hvor vi hylder vinderne.


Her er finalisterne til landsmesterskaberne 2022

Finalist

Se her om du er finalist

Finalisterne

KILDEN- Børne- og Ungeunivers
Khoa Tran Minh Dinh
Emil Aaboe Bukke
Daniella Valentin
Jonas Jellesen

 

Skipper Clement Skolen
Anna Thestrup Kock
Marie Lund Thomsen
Bertram Klinge
Krysbelle Torrefiel
Nynne Skytte
Julia Sørensen

 

Vester Mariendal
Mikkel Møller Pedersen

 

Dybkærskolen
Mikkel Kirkegaard Nielsen
Simon Svarre Nabe Kristensen

 

Hald Ege Skole
Nicolai Edward Cornell

 

Hedensted skole
Jakup Sadriu
Simon Marcussen
Amy Schultz

 

Mølleskolen
Mai Damholdt

 

Mårslet skole
Mille Thuesen
Alberte Sand

 

Rønde Privatskole
Nanna Misfeldt

 

Skals Efterskole
Otto Dyrholm Kirkegaard
Emilie Brøndum
Klara Tang

 

Fjordbakkeskolen, afdeling Taulov
Kasper Hansen
Paula Kragholm
Ella Thorfinn

 

Fourfeldtskolen Bohr
William Lauridsen

 

Fredericia Realskole
Victoria Gadgaard

 

Haderslev Realskole
Ida-line Steiner Nielsen

 

Provstegårdskolen
Mike Jensen

 

Tingagerskolen
Zen Huai Kim Hat Lang
Ida Marie Kristine Thybo
Samuel Rasmussen

 

Vitaskolen Bohr
Josephine Damberg

 

Absalons skole
Peter Hansen
Emil Raben

 

Broskolen
Mikas Jensen

 

Campusskolen
Scott Ebbe

 

Greve Privatskolen
Mikkel Ankerdal

 

Klostermarksskolen
Frida Østergaard
Charlie Lambertsen
Annabell Ibsen
Carl Sigsgaard

 

Kulsbjerg skole, Stensved
Johannes Pedersen
Elize Meijer
Oskar Gerts

 

Møn skole, Stege
Nanna Hansen

 

Allerød Privatskole
Leah Boje

 

Birkerød Privatskole
Alfred Horn Andersen

 

Ryggards Skole
Alma Tønnesen
Isabelle B. C.
William Løkkegård
Karen Lilli Bergsagel

 

Sankt Annæ Gymnasiums Grundskole
Emma Skyggebjerg

 

Stenløse Privatskole
Ida Gerlev Thorn
Sebastian Ganick-rosetti
Frederik Hart Hansen

 

Tibberupskolen
Marius Jakobsen

 

Tolstrup-Stenum Friskole
Aske Brødslev Ferrieux

Distrikt Nord, Skagen Skoleafdeling
Katja Andersen
Malina Lauritzen
Frederik Olesen
Asger Rasmussen

 

Hedensted Skole
Danielle Lohmann

 

Klostermarksskolen
Noah Hegland

 

Lukas-Skolen
Immanuel Jacobsen

 

Vejgaard Østre Skole
Isolde Rosener
Isabella Rasmussen
Sidsel Lyng
Malou Rytter
Aske Holt Boisen
Marie Toft

 

Artium-Skolen
Thilde Eriksen

 

Hulvej Privatskole
Amalie Hvidt Mortensen
Frederikke Schultz Højbjerg

 

Kragelundskolen
Olivia Frølund-lie
Aviaja Sofia Rosendahl

 

Langå Skole
Sofie Agergaard Nielsen
Alexander Jørgensen

 

Randers Realskole
Kristine Skifter Bitsch
Andrea Kamma Petersen

 

Risskov Skole
Mia Bak Thorleifsson

 

Skals Efterskole
Tuana Tekin
Lærke Giang

 

Deutsche Schule Sonderburg
Theo Bick
Karoline Køhler
Hector Viggo Svensson
Philip Eising Schmidt

 

Esbjerg Realskole
Anna-Mathilde Wölck Schmidt
Sisse Beier Bondesen

 

Fredericia Realskole
Natascha Prathapan
Kamma Nørholm
Filippa Johannessen

 

Odense Privatskole
Leen Alakkad

 

Provstegårdskolen
Aya Blirup

 

Vitaskolen Bohr
Signe Kirkedahl Nielsen
Sarah Mathiesen

 

Friskolen på Røsnæs
Jonas Westergren
Emilie Lyng Johansen
Emmeline Dyhrman Dahl
Joy Nsabimana
Ida Meltz
Jakob Dahl

 

Klostermarksskolen
Thorr Olsen

 

Lynghøjskolen
Andreas Bragm Petersen
Jeppe Bornæs
Daniel Nielsen
Sofie Jepsen

 

Friskolen Østerlars
Juri Telschow

 

Ganløse Skole
Silas Øvre Engelbrecht

 

N. Zahles Seminarieskole
Laura Odsgard
Albert Feldt
Perle Kristiansen
Anna Dyregaard

 

Rygaards Skole
Emma Sylvest
Lauritz Heuing
Peter Maack
Ida Marie Krogsgaard Fog
Edith Tvilling Olsen

 

Sjællands Privatskole
Esma Dinc

 

Lynghøjskolen
Laurits Jakobsen

 

Tibberupskolen
Ria Kafka

KILDEN- Børne- og Ungeunivers
Signe Mark-Christensen
Isabella Terp
Kathrine Uhrenholt
Erica Stefania Mikkelsen
Cecilie Lilje Lynge Hertz

 

Mariagerfjord Idrætsskole
Bastian Sand Jensen

 

Stolpedalsskolen
August Ejstrup

 

Tolstrup-Stenum Friskole
Sofie Bonnerup

 

Vester Mariendal Skole
Tone Emilie Waring Stubben
Vigga Tarp Hansen
Agnes Marie Hauge Nibe
Christian Klitgaard

 

Hald Ege Skole
Bjørg Alma Nissen Michelsen

 

Hedensted Skole
Kamille Olesen
Marie Louise Locht
Amalie Knudsen

 

Mårslet Skole
Clara Hjorth Jespersen

 

Skals Efterskole
Daniel Vestergaard
Anna Andersen

 

Aarhus International School
Gaia Krause-Jensen
Skjold Gustafsson-Sherson
Katinka Maigaard
Emilie Hansson
Rasmus Rimmen

 

Rantzausminde Skole
Emilie Roost

 

Fourfeldtskolen Bohr
Karoline Andersen
Signe Sandholm

 

Nydamskolen
Sara Rosa Fosgerau Von Oldenburg

 

Sønderskov-Skolen
Patricia Jepsen
Amanda Holm Topp Aarestrup Madsen

 

Tandslet Friskole
Signe Clausen

 

Tingagerskolen
Emilie Bertelsen

 

Vitaskolen Bohr
Lina Dyhrberg
Diana Antohi

 

Klostermarksskolen
Edith Hansen
Ida Nielsen
Fie Bodekær Olsson
Klara Martens Frimodt
Sif Sandø-Pedersen
Augusta Johansen
Sofia Ibsen
Carmen Jakobsen
Freja Balslev Jespersen

 

Kulsbjerg Skole, Stensved
Sarah Liva Bjørngaard Kristensen
Karen Haislund
Andrea Permin

 

Allerød Privatskole
Emma my-linh Eckeroth

 

Birkerød Privatskole
Oskar Westberg
Sophia Emilia Hildebrand Jensen

 

Bjørnehøjskolen
Emilie Rasmussen

 

Friskolen Østerlars
Karl-Emil Knage Møller

 

Rygaards skole
Victoria Larsen
Lotus Ferslev
Nathalie Tran

 

Skorpeskolen
Alma Svendsen
Augusta Nørgaard
Rosa Øllgaard-Hansen

Skipper Clement skolen
Karen Petersen
Sebastian Bjerg

 

Vester Mariendal skole
Amalie Olesen
Johannes Olsen

 

Hedensted skole
Isabella Thomsen

 

Korshøjskolen
Caroline Madsen

 

Mårslet skole
Lærke Jønson
Frederikke Lyngsø

 

Bagsværd Gymnasiums Grundskole
Alexandra Cotiga

 

Risskov skole
Tanne Theilgaard

 

Rønde Privatskole
Solbjørk Saksager-illemann

 

Skals efterskole
Anders Madsen
Signe Louring

 

Tirsdalens skole
Cody Bjerregaard

 

Alminde-Viuf Fællesskole
Tobias Speedtsberg
Lucas Täkker
Clara Kronlykke
Mille Østergård Jensen

 

Fjordbakkeskolen, afdeling Taulov
Christian Ottow
Agnes Kragelund Sørensen
Frederik Diefenbach
Alexander Sørensen

 

Fourfeldstkolen Bohr
Viktoria Sydbøge

 

Fredericia Realskole
Ida Juhl-Berg
Louis Egebjerg

 

Tingagerskolen
Laura Husted

 

Vitaskolen Bohr
Ida Meinertz
Dennis Andersen

 

Campusskolen
Amalie Jørck

 

Klostermarksskolen
Ea Brink
Markus Friis Nørgaard
Jeppe Kirkeby
Tobias Pedersen
August Lindskov Petersen

 

Kulsbjerg skole, stensved
Caroline Andersen
Sandra Ciemniejewska

 

Vindinge skole
Caroline Christoffersen
Martha Christensen
Marie Tronholm

 

Bagsværd Gymnasiums Grundskole
Liva Sara Facklamm

 

Allerød Privatskole
Josefine Stokholm Kroll

 

Ole Rømer-skolen
Beyza Aktas

 

Paradisbakkeskolen
Yoko Bella Marie Froholdt

 

Rygaards skole
Malena Thomsen
Sophie Rehfeld Moshoj
Kathrine Nickelsen
Christian Bastholm
Victoria Foster
Filippa Elver Hintze
Safia Said

 

Tibberupskolen
Signe Samsson

Gl Hasseris Skole
Thomas Faber-Espensen

 

Kongerslev Skole
Magnus Strøm

 

Skipper Clement Skolen
Josefine Overgaard
Signe Grue Madsen
Christoffer Bobach
Christian Andersen

 

Vester Mariendal Skole
Olga Johanne Wolling Strange-møller

 

Risskov Skole
Tobias Holmboe
Johannes Gregersen

 

Rønde Privatskole
Mads Løber

 

Skals Efterskole
Anna Larsen
Matilde Grøn
Celine Le
Augusta Bach

 

Vestervangsskolen
Aurora Di Brigida

 

Fourfeldtskolen Bohr
Alberte Palm
Kristoffer Bakken

 

Fredericia Realskole
Lærke Holst
Selma Mejer
Philip Danielsen
Maia Kristiansen
Sofie Holst Sørensen

 

Sønderskov-Skolen
Thomas Jæger

 

Campusskolen
Bianca Hansen
Cecilie Akselsen

 

Gåsetårnskolen, Iselinge
Rasmus Tvangsø
Lauritz Hemmingsen

 

Klostermarksskolen
Marius Kierkegaard
Jonathan Bangert
Sergiy Shmorhun

 

Kulsbjerg Skole, Stensved
Mikkel Borris

 

Allerød Privatskole
Tjalfe Nybo
Gabriel Csillag
Nikolaj Frellsen
Cecilie Broman

 

Fløng Skole
Tilde Christensen
Noah Aastrøm

 

Friskolen Østerlars
Bertran Dalgaard

 

Ole Rømer-Skolen
Yakob Seremet

 

Rygaards Skole
Oliver Lange

 

Gåsetårnskolen, Iselinge

Noah Leire

 

Stenløse Privatskole
Jacob Raahede Mogensen
Karoline Holgersen

Karensmindeskolen
Ida Søe Christiansen

 

Skipper Clement Skolen
Andrea Camille Hjort

 

Stolpedalsskolen
Anna Rose Sigsgaard

 

Sønderbroskolen
Silas Deroshce
Signe Laursen
Emma Faigh Poulsen
Maria Hebbelstrup
Cecilie Niss-Henriksen
Mathias Mezdo

 

Tofthøjskolen
Marius Vilhelmsen

 

Vester Mariendal Skole
Malthe Petersen

 

Balleskolen
Esben Elkjær

 

Hedensted Skole
Anton Meinhardt
Freja Laursen

 

Holme Skole
Duc Anh Tran

 

Niels Ebbesen Skolen
Kaya Svarer
Lucas Havmand

 

Nørre Nissum Skole- og Børneunivers
Victor Mølgaard

 

Risskov Skole
Thomas Lynge Hansen
Anne Katrine Dige

 

Skals Efterskole
Alberte Salkvist Ganderup
Jeppe Bundgaard

 

Stjernevejskolen
Emil Barfod
Sophie Christensen

 

Fredericia Realskole
Sofie Larsen

 

Grindsted Privatskole
Majbrit Lundblad

 

Lukas-Skolen
Anton Thorndahl
Tabita Nielsen
Oskar Nymand
Lasse Bøtkjær

 

Provstegårdskolen
Aksel Mulvad Madsen

 

Tingagerskolen
Johannes Juel Sørensen

 

Vitaskolen Bohr
Yasmin K. Jepsen
Milas Emerek Clausen

 

Absalons Skole
Bertram Madsen
Sebastian Borgstrøm
Emil Frislund Ipsen
August Lndquist
William Hendil

 

Gåsetårnskolen, Iselinge
Malthe Markussen

 

Klostermarksskolen
Sarah Marker
Frederik Jensen
Sophia Jensen
Julie Elise Geilman

 

Kulsbjerg Skole, Stensved
Simon Olsen
Signe Bredskov

 

Allerød Privatskole
Nina Bøgh Krogh-madsen

 

Bagsværd Gymnasiums Grundskole
Olivia Juncker

 

Læringshuset
Aksel Thomsen
Aksel Jensen

 

Peder Lykke Skolen
Julian Jensen

 

Rygaards Skole
Alexander Mazanti-Andersen Sindberg
Ella Ravn-charoy
Mads Kayerød Esbjerg Christensen
Andreas Hartmann Stæger
Catharina Nguyen

 

Sjællands Privatskole
Meryem Fatima Kilinc

 

Stenløse Privatskole
Mie Bergsaker

 

Tibberupskolen
Mathias Boye

KILDEN- Børne- og Ungeunivers (Bælum Skole)
Asta Kappel Jensen
Joanna Jokumsen

 

Skipper Clement Skolen
Jakob Krogh Rye
Julie Dyrman

 

Vester Mariendal Skole
William Larsen

 

Forberedelsesskolen
Mikkel Krarup

 

Hedensted Skole
Juliane Peltonen

 

Holme Skole
Eva Degn Bindslev

 

Mårslet Skole
Nikolai Skovmand
Jonas Lydum Aveta

 

Risskov Skole
David Stengaard Madsen
Chili Wich

 

Rønde Privatskole
Maya Bay
Andreas Jaap
August Valdemar Taul

 

Skals Efterskole
Amelie Thomesen

 

Deutsche Schule Sonderburg
Anne Scavenius Andersen

 

Fourfeldtskolen Bohr
Laura Smedemark
Ida Palm

 

Nordagerskolen
Mikkel Nielsen

 

Sct Hans Skole
Arn Petterson

 

Vitaskolen Bohr
Anna Marie Lund
Signe Vork
Tilde Borggaard
Jacob Hovmand
Johannes Sonnichsen

 

Aabenraa Friskole
Simon Lund

 

Absalons Skole
Aja Engholm
Tilde Lausten

 

Campusskolen
Mathias Larsen

 

Greve Privatskole
Cathrine Steen

 

Klostermarksskolen
Sophie Møller
Thea Maarup
Birk Lind Christensen
Eva Heldbjerg
Anton Huttunen Van Het Erve
Maria Nielsen

 

Allerød Privatskole
Frederikke Buhl
Eva Damand

 

Ådalens Skole
Ida Harild-Ankersen

 

Læringshuset
Berat Berke
Kasper Rasmussen

 

Paradisbakkeskolen
Liva Holm Jensen

 

Rygaards Skole
Tobias Zeberg
Ana Paula Garza De Linde

 

Stenløse Privatskole
Nicoline Espensen

 

Tove Ditlevsens Skole
Gustav Rachlitz
Valborg Rau Rausmussen
Mads Wikborg-bastian
Leo Dyrkjøb

Skipper Clement Skolen
Fantastic Four
Pro_Gamer_Fortnite_Squad_09ツ
Dutten før gutten
Jeppe, Hector, Christian og Aron

 

Tolstrup-Stenum Friskole
T for Tøserne

 

Skals Efterskole
De Katolske Jøder
Team HvalRoss

 

Hedensted Skole
Skumfiduserne

 

Balleskolen
De kloge sataner

 

Forberedelsesskolen
Trunte tøserne

 

Nordagerskolen
Partners

 

Fredericia Realskole
Genierne og Philip G.

 

Provstegårdskolen
tbb

 

Fjordbakkeskolen, afd. Taulov
Snaske frændos

 

Bested Friskole
team prisme

 

Klostermarksskolen
Vildbasserne
Torben Jeppesens Apostle
Nøddecreme

 

Kulsbjerg Skole, Stensved
Spis ild!
Eren Yeager

 

Sct. Nicolai Skole
Cool Fools

 

Stenløse Privatskole
Kalle
Seje Rotter

 

Rygaards Skole
Grønne miska’er
miniputterne69

 

Ganløse Skole
Team keiser

Vester Mariendal Skole
Torben og Gordon
Guldfisk

 

Hjørring Private Realskole
Team Soviet

 

Skals Efterskole
Smølferne
The Brainy Bunch

 

Hedensted Skole
Team iglo

 

Forberedelsesskolen
Forb Fritterne

 

Egebjergskolen
600 iq 9.a Egebjergskolen

 

Fourfeldtskolen Bohr
Mayas 5 rollinger

 

Provstegårdskolen
dinmor123

 

Fredericia Realskole
Biologitøserne
FR Gutterne

 

Sønderskov-Skolen
Vi er nummer 1

 

Campusskolen
7.gg hold 1
Got2Game

 

Kulsbjerg Skole, Stensved
Vi vil gerne hjem nu

 

Absalons Skole
Drengene fra Absalon

 

Tove Ditlevsens Skole
oompa loompaerne
DinMoring
Team Edward
Team 1
Born Different

 

Rygaards Skole
DE BREDE BÆVERE

 

Fløng Skole
8.X The gods and retart.

 

Tandslet Friskole
Team Snack Attack

Sådan er finalisterne fundet

I hver disciplin er der fundet finalister i alle fem regioner.

Inden for hver region er der 13 finalepladser i hver individuel disciplin og 5 finalepladser for de to holddiscipliner. 4 af disse gives uafhængigt af klassetrin til de deltagere/hold, der har klaret sig bedst. De resterende 9 pladser går til tre deltagere fra 7. klasse, tre fra 8. og tre fra 9. For hold er 2 af pladserne givet uafhængigt af klassetrin, mens de resterende pladser gives til et hold fra 7., et fra 8. og et fra 9. klasse. Såfremt der i enkelte tilfælde har været færre end 20 deltagere i klassetrinnet, er fordelingen ændret således, at der er fundet flere uafhængigt af klasser, eller at der er gået færre videre i den pågældende region.

Finalepladserne tildeles ud fra, hvor mange point deltagerne har opnået i den indledende rundes to dele: De indledende opgaver og caseopgaven. De to dele vægter hver 50%, dog kan en deltager ikke kvalificere sig til finalen, hvis vedkommende ikke har besvaret caseopgaven.

Elever, der har kvalificeret sig i flere discipliner, går videre i det fag, hvor de har klaret sig relativt bedst. Med andre ord: Hvis man er kommet på 3. pladsen i sin region i dansk, men på 4. pladsen i matematik, så går man videre i dansk. Det er muligt både at gå videre i ét i individuelt fag og én holdkonkurrence.

Hvad udløser point?

De indledende opgaver (multiple choice-spørgsmål og andre opgaver med ét rigtigt svar) rettes automatisk af it-systemet og udløser herved point.

Caseopgaven: I første omgang feedbacker andre deltagere andres opgaver anonymt. Dette gøres på baggrund af fastsatte spørgsmål/bedømmelseskriterier. Dette udløser point. Deltagerne får derved erfaring med at give feedback samt lejlighed til at reflektere over deres egen besvarelse, og hvad de måske kunne have gjort anderledes.

Derudover gennemgår DM i Fagene-teamet alle opgaver og sikrer sig, at alle modtager en fair bedømmelse.


8.C på Kragelundskolen var de første

8.C på Kragelundskolen var de første

Se vores reportage fra 8.C på Kragelundskolen, der var de første til at deltage i den indledende runde i DM i Fagene 2021/2022.

Eller interview med klassens lærer, Anne Tønder

Deltag her

Indledende runde 2021 er i gang

Indledende runde 2021 er i gang

Opgaverne er offentliggjort og konkurrencen er i gang. Selvom DM i Fagene er en konkurrence i skolens fag, så kan alle elever uanset niveau i 7.-9. klasse være med i den indledende runde. Vores virkelighedsnære opgaver er designet, så alle elever bliver udfordret – og selvom man måske ikke er den fagligt allerdygtigste elev, så har man stadig en chance for at kvalificere sig til de landsmesterskaber, hvor de bedste elever i de forskellige fag mødes online i begyndelsen af 2022.

I DM i Fagene vægtes kreative løsninger og en innovativ tankegang lige så højt som det faglige indhold.

Deltag her