Er du gået videre? Her er finalisterne til landsmesterskaberne 2021

Alle 480 finalister og deres skoler får besked fredag den 18/12 i løbet af formiddagen.

Info om Landsmesterskaberne

Se alle finalister her:

Klik på knapperne her for at komme ned til faget

Dansk

Aarhus International School
Ayoe Larsen
Emilie Hansson
Karoline Jensen

Allerød Privatskole
Wilke Frimand

Bakkeskolen
Sofie Fyhn
Freja Kristensen

Birkhovedskolen
Noah Stenmann
Sarah Qvist

Bryrup Skole
Caroline Graversen

Busses Skole
Victor Christian Hansen-Baun

Dalsmose Skole
Isabella Schou

Eskilstrup Børne- og Skolefællesskab
Frederikke Petersen

Greve Privatskole
Maria Victoria Bøggild

Hummeltoftskolen
Liv Volder Andersen

Kilden- børne- og ungeunivers (Bælum skole)
Alberte Gadegaard
Alberte Jensen
Asta Jensen
Maja Salomonsen

Kirke Saaby Skole
Villads Villadsen

Kokkedal Skole
Lisa Christensen

Kragelundskolen
Julie Istrup
Milla Manø

Kulsbjerg skole, Stensved
Elisabeth Froholdt
Ditte Bjerken
Amalie Olsen
Lærke Monefeldt
Elias Friederichsen

Langlinieskolen
Johanne Abildskov

Morten Børup Skolen
Cornelius Stoffer

Niels Steensens Gymnasium
Astrid Gregor Christensen

Nydamskolen
Laurina Popal

Pilegårdsskolen
Julie Møller

Rundhøjskolen
Laura Moser

Rygaards skole
Victoria Larsen

Skals Efterskole
Sebastian Krarup
Simon Sjøberg
Johan Højstrøm
Rasmus Soelberg

Skolen på Duevej
Mathilde Brøndsted

Skorpeskolen
Camille Myrner-Høst

Skt. Josefs Skole
Nora Berg
Laura Jessen

Snedsted skole
Camilla Stenstrup

Svenstrup skole
Heidi Ali
Pernille Rostgaard
Victor Mikkelsen

Tirsdalens skole
Caroline Hegaard

Tolstrup-stenum friskole
Alberte Larsen

Vestre Skole
Klara Dyrløv
Emma Stabel

Vinding Skole
Caroline Lorentsen
Lilia Kalali
Mathilde Skjærris
Nikolaj Madsen

Vitaskolen afd. Bohr
Sofie Mathiesen
Victoria Mikkelsen
Ørestad friskole
Julie Danvad Nalholm

Biologi

Bryrup Skole
Lucca Bæk
Sebastian Aaen

Fredericia Realskole
Astrid Ege Schack
Christian Frederiksen
Emma Hesselberg
Emma Mellin
Ulf Jensen
Victoria Christensen

Frederiksberg Skole
Carl Borggaard
Laura Samsøe Sørensen

Greve Privatskole
Noah Fink-Jensen
Malthe Fink-Jensen
Gilbert Dybdal

Hjørring Private Realskole
Christoffer Arenholt

Kokkedal Skole
Fiona Palsgaard

Kulsbjerg Skole, Stensved
Rasmus Capion
Simon Olsen
Rune Jensen
Laurits Frost

Lundskolen
Emilie Strange Nielsen

Morten Børup Skolen
Sara Engeldrum

Pilegårdsskolen
Maria Torp-Rasmussen

Privatskolen Als
Nora Gombos

Rantzausminde Skole
Jakob Bourgeat

Rygaards Skole
Alma Iversen
Christoffer Mill
Phoebe Hedenskog

Sct. Ibs Skole
Ida Bertelsen
Signe Nissen
Thea Michaud

Skals Efterskole
Camilla Buch
Ane Nielsen
Andreas Bolvig Poulsen
Frederik Munch

Skipper Clement Skolen
Josefine Overgaard

Skolecenter Jetsmark
Silke Johansen

Skt. Josefs Skole
Frederik Thyrsted Poulsen

Stenløse Privatskole
Jacob Raahede Mogensen
Mathias Kristensen

Svenstrup Skole
Emil Toft Andersen
Jeppe Christensen
Laura Vestergaard
Simon Christensen
Emma Gunnarsstein Lystrup

Tibberupskolen
Alan Al-Jamour
Anna Liv Lykke Salling
Apollonia Menhard Boll
Frederik Kryger

Tirsdalens Skole
Cody Bjerregaard

Tolstrup-Stenum Friskole
Gustav Busborg

Vinding Skole
Mille Juhl Thomsen

Vitaskolen Bohr
Emma Guldager
Esben Isaksen

Vor Frue Skole
Frida Bommersholdt

Engelsk

Ans Skole
William Thorsen

Assentoftskolen
Trine Nielsen

Birkhovedskolen
Sebastian Noble

Bryrup Skole
Aleksandra Baggesen

C. la Cours Skole
Asia Walker

Den Kristne Friskole Holstebro
Josesphine Nielsen

Dybkærskolen
Marie Kring Sandfær
Simon Svarre Nabe Kristensen

Gl Hasseris Skole
Thomas Faber-Espensen

Greve Privatskole
Aya Stenbæk

Hurup skole
Daniel Wullum

Kirke Saaby skole
Abby Nielsen
Asta Villadsen

Kokkedal Skole
Frederik Andersen
Leah Victoria De Araujo
Sophie Tanggaard

Kulsbjerg skole, Stensved
Amanda Sørensen
Mathilde Andersen
Oskar Gerts
Rasmus Mellergaard

Marie Mørks skole
August Winkel

Munkebo skole – mellem nor og fjord
Milosz Jaros

Privatskolen Als
Kathrine Rødbro

Rantzausminde skole
Emilie Roost

Rundhøjskolen
Tobias Gorden

Rygaards skole
Anna Mortensen

Sct. Albani skole
William Kjær Jørgensen

Skals Efterskole
Nanna Lang Havemann

Skolecenter Jetsmark
Kristine Jørgensen

Skt. Josefs Skole
Asta Nørlev
David Gaardsted
Lindsay Ma
Sophia Johar

Sortebakkeskolen
Dagmar Thulstrup Jensen
Zilas Gaardbye

Stenløse privatskole
Alma Sofie Bang
David Foldbjerg
Eigil Hansen
Ida Gerlev Thorn
Kasper Ask
Noah Ullitz

Trekløverskolen
Christian S. Andersen

True North Efterskole Snaptun
Tilde Aborg Weje

Vinding skole
Mads Linde
Ida Kaad
Josefine Hansen

Vitaskolen, Bohr
Cecilia Frandsen
Celina Andersen
Malthe Kristensen
Ophelia Spaanheden

Historie

Aarhus International School
Sheena Woodvine

Bakkeskolen
Emilia Friborg
Sebastian Platenkamp

Birkhovedskolen
Sofia Lyth

Bjørnehøjskolen
Philip Jakobsen

Bryrup skole
Nadine Johannsen Wilde-Nielsen

Deutsche Schule Sonderburg
Agnes Liv Glöckner
Celine Azarbarzin
Ioana Asiminoaei
Sames Duljevic

Forberedelsesskolen
Camilla Lajer

Frederiksberg Skole
Christine Jacobsen

Greve Privatskole
Cathrine Steen

Hald Ege Skole
Benjamin Hougaard

Hurup Skole
Frederik Møller Lousdal

Jægerspris skole
Ida Harild-Ankersen

Karensmindeskolen
Matilde Andersen-Otte

Katrinedals Skole
Villads Grue

Kokkedal Skole
Anton Hasselgaard

Kragelundskolen
Karla Lauridsen

Kulsbjerg Skole
Asger Olsen

Langå Skole
Anna Skovholm

Løgstrup Skole
Anna Mikkelsen
Emil Østergaard

Morten Børup Skolen
Laura Pedersen

Munkebo skole – mellem nor og fjord
Mads Pedersen

Paradisbakkeskolen
Liva Holm Jensen
Yoko Bella Marie Froholdt

Pilegårdsskolen
Andreas Iver Steen Svendsen
Filippa Enghusen

Skals Efterskole
Peter Lindholt
Sasha Espersen

Skolecenter Jetsmark
Benjamin Berthelsen

Skolen i Midten
Amalie Sørensen

Skt. Josefs Skole
Augusta Hübbe
Emil Blume Jerndal
Ida Marie Holluf Sørensen
Katarina Poulsen
Mathilde Bøgelund
Sofie Hermansen

Sortebakkeskolen
Asbjørn Christensen
Emilie Nielsen
Karoline Øskov
Pernille Krebs Eilertsen
Rosha Samet

Stenhus Kostskole
Asbjørn Wagner

Stenløse Privatskole
Freja Fich Hasselpflug
Nicklas Bay

Svenstrup skole
Mathilde Lind

Terndrup Skole
Ida Fenger

Vinding Skole
Mathilde Bentien

Vitaskolen Bohr
Jacob Hovmand
Johannes Sonnichsen

Ørestad Friskole
Alma Vinther-Christensen

Matematik

Bakkeskolen
John Schmidt

Brændkjærskolen
Amalie Poulin
Jan Bakki

Ejstrupholm Skole
Emilia Pedersen

Forberedelsesskolen
Alberte Frost

Frederiksberg Skole
Emil Faigh Nielsen

Frederikssund Private Realskole
Magnus Danvad

Hældagerskolen
Anton Thorndahl

Kirke Saaby Skole
Mads Raben

Kongerslev Skole
Christoffer Pedersen

Kulsbjerg Skole, Stensved
Ida Fosgerau

Løgstrup Skole
Oliver Brix

Nordagerskolen
Viktor Bjerre Knudsen

Nørre Nissum Skole- og Børneunivers
Malthe Byskov

Overlund Skole
Abithya Satchithananthan

Rygaards Skole
Andreas Hartmann Stæger
Catharina Nguyen
Ellen Vakkala
Jacob Grønbech-jensen
Maximillian Aistrup Olesen
Ricardt Hofman

Privatskolen Als
Jonathan Graven

Sct Ibs Skole
Mathilde Rasmussen

Sct. Joseph Søstrenes Skole
Dirch Albinus
Isabella Berg-sonne
Josephine Frederiksen
Silas Lund

Skolen i Midten
Lærke Laursen

Skt. Josefs Skole
Emil Dalsgaard
Nicholas Bernhardt
Phillip Thomsen

Stenhus Kostskole
Mikkeline Gandløse

Stenløse Privatskole
Elliott Franke Mozer
Rosa Schmidt

Stjernevejskolen
Esben Bach

Tirsdalens Skole
Julie Rasmussen

Tofthøjskolen
Marius Vilhelmsen

Tolstrup-Stenum Friskole
Patrick Fosdal

Tårs Skole
Isabella Hansen
Mikkel Alberg
Milla Frost
Patricia Pedersen
Sofie Riger Hansen
Sofie Sørensen

Vestervangsskolen
Mathias Korsgaard

Vestskolen
Frederik Wibroe
Oliver Kornum

Vinding Skole
Jonas Petersen
Mathi Fabricius

Vitaskolen Bohr
Emil Berg
Tobias Veis

Ådalens Skole
Laura Hessner

Hold

Balleskolen
De kloge møgunger
De kloge sataner

Bedsted Friskole
Gardininerne
Gutterne fra 8-9

Bryrup skole
Jeppes damer

Campusskolen
101 tabere
Ned Træsko

Den kristne Friskole i Holstebro
Team Tryhard

Eskilstrup Børne- og Skolefællesskab
Nissebanden i Eskilstrup

Fjordbakkeskolen afd. Taulov
Tryharderne fra 7a

Forberedelsesskolen
Team jul

Ganløse skole
Team keiser

Hald Ege Skole
Noget sejt fra Lones klasse

Hurup skole
Gudsbedstebørn

Institut Sankt Joseph
Agnes og de 4 små dværge

Katrinedals Skole
KIDD er vores far
oompa loompaerne

Kongerslev Skole
The stupid gang

Kragelundskolen
Specialklassens hold nr. 1
Tilde og Leone (og co.)
ZA

Krogårdskolen
Basserne
Team Awesome

Morten Børup skolen
The Blondies

Nordagerskolen
Ben10
Dream Team

Pilegårdsskolen
Dancing Polish cow
SejeRejer
skidt på

Randers realskole
Team Tagrende

Rantzausminde skole
Cykelrytterne fra Egense
Hold
Rantz nr. 1

Skolecenter Jetsmark
Hvem? Hvem spurgte
Jetn4life
Milftinget

Skolen Bifrost S/I
havenisserne

Skt. Josefs Skole
Cranker 90’s
Fremtiden
Moi et les garçons
Ninjaerne
Osman og co.

Sortebakkeskolen
De seje pingviner
Las cariño chicas
Mikkels yndlingselever (donuts)

Vitaskolen, Bohr
According to all known laws of aviation, there is no way a bee should be able to fly. Its wings are too small to get its fat little body off the ground. The bee, of course, flies anyway, because bees don’t care what humans think is impossible.
Jorden er firkantet
Kurt and Friends

Sådan er finalisterne fundet

I hver disciplin er der fundet finalister i alle fem regioner.

Inden for hver region er der 11 finalepladser i hver disciplin. 5 af disse gives uafhængigt af klassetrin til de deltagere/hold, der har klaret sig bedst. De resterende 6 pladser går til to deltagere/hold fra 7. klasse, to fra 8. og to fra 9. Såfremt der i enkelte tilfælde har været færre end 20 deltagere på klassetrinnet, er fordelingen ændret således, at der er fundet flere uafhængigt af klasser, eller at der er gået færre end 11 videre i den pågældende region.

Finalepladserne tildeles ud fra, hvor mange point deltagerne har opnået i den indledende rundes to dele: De indledende opgaver og caseopgaven. De to dele vægter hver 50%, dog kan en deltager ikke kvalificere sig til finalen, hvis vedkommende ikke har besvaret caseopgaven.

Elever, der har kvalificeret sig i flere discipliner går videre i det fag, hvor de har klaret sig relativt bedst. Med andre ord: Hvis man er kommet på 3. pladsen i sin region i dansk, men på 4. pladsen i matematik, så går man videre i dansk.

Hvad udløser point?

De indledende opgaver (multiple choice-spørgsmål og andre opgaver med ét rigtigt svar) rettes automatisk af it-systemet og udløser herved point.

Caseopgaven: I første omgang feedbacker andre deltagere andres opgaver anonymt. Dette gøres på baggrund af fastsatte spørgsmål/bedømmelseskriterier. Dette udløser point. Deltagerne får derved erfaring med at give feedback samt lejlighed til at reflektere over deres egen besvarelse, og hvad de måske kunne have gjort anderledes.

Derudover gennemgår DM i Fagene-teamet alle potentielle finalistopgaver og sikrer sig, at alle modtager en fair bedømmelse.